1. VYBERTE SI MATRACI ZODPOVEDAJÍCÍ VAŠIM POTŘEBÁM
Matrace, která vyhovuje našim potřebám, nám bude sloužit léta. Při správném výběru s ohledem na naši váhu a výšku udrží páteř ve zdravé poloze a my se vzbudíme svěží. Vyhýbejte se příliš měkkým nebo příliš tvrdým matrací nejen kvůli našemu pohodlí, ale také kvůli možnosti předčasné deformace matrace způsobené nesprávným podepřením pro naše držení těla.

2. MATRACE SLOUŽÍ NA SPÁNÍ A RELAJACI V LEHU NEBO POLOLEHU
Pamatujte, že matrace slouží ke spaní. Vyhnout bychom se měli také častému sezení na okrajích matrace. Pokud je naše matrace vyrobena z prvků, které se nedají ohýbat (jako kokosová deska, některé druhy pěn a pružin), měli bychom být obzvláště opatrní při otáčení a zvedání. Vyhněte se polohovatelným roštům, s možností zvednutí hlavy a nohou, pokud k tomu vaše matrace není určena.
Snídaně do postele? Zní to skvěle, ale měli bychom použít speciální stůl nebo podložku, která minimalizuje riziko znečištění matrace. Pamatujte, největší „nepřítel“ matrace jsou tekutiny. Prosáklé do jádra způsobují jeho degradaci.
3. MATRACE POTŘEBUJE VHODNOU OPORU SPRÁVNÉHO ROŠTU
Při výběru vysněné matrace často zapomínáme na její oporu v podobě roštu či boxspring rámu .. Vhodně zvolený rošt nebo základ zvyšuje komfort spánku na matraci. Věříme, že nikdo z vás nepoloží matraci na zem, ale pokud je vaše matrace umístěna přímo na podlaze nebo desce bez speciálních otvorů, určitě byste se ji měli vzdát. Z mnoha důvodů, zejména z důvodu nedostatečného větrání, možnosti nepřiměřené deformace matrace a zkreslení pocitu tvrdosti a nemožnosti plně využít kvality matrace.
Pocit komfortu spánku vyplývá z celé konstrukce, na které spíme. Nevhodně zvolený rošt může znamenat, že nepocítíme všechny výhody naší matrace. Více o tom, jak si vybrat rám a na co si dát pozor před koupí, se dočtete v našem článku: Jak vybrat rošt do postele.

Při ukládání matrace do postele s roštem bychom měli pamatovat na to, že optimální výška matrace by neměla přesahovat dvojnásobek výšky bočnice postele. Zjednodušeně řečeno, nejlepší je, když naše matrace mírně vyčnívá nad rám postele. Toto řešení nám zaručí, že se nám matrace nepohne, ale při odchodu z postele nenarazíme do bočnice postele.
Při výběru kontinentálního podkladu – boxspring postele , bychom si měli všímat, zda matrace po jejím povrchu příliš neklouže. Pokud se chceme tomuto efektu vyhnout, měli bychom vybírat matrace, jejichž potahy nemají moc hladký a kluzký povrch. Vybrat si můžeme i podnože, jejichž střední část je vyrobena ze speciální protiskluzové tkaniny, která blokuje klouzání matrace po jejím povrchu. Protiskluzový materiál se někdy používá iv matracích.
Jak mohu zabránit posouvání matrací na posteli?
Doma můžeme matrace spojovat pomocí jedné, běžné, plachty s gumičkou, nebo volíme-li matrace v žakárových potahech (používaných v hotelích), můžeme využít možnosti spojovacího zipu – všitého pod lem každé z individuálních matrací, což umožňuje spojovat matrace bez potřeby dalších předmětů. Zamkneme zámek a je to.
4. VĚTRÁNÍ MATRACE
Dnešní modely matrací jsou vyráběny ze surovin, které umožňují volnou výměnu vzduchu uvnitř vložky. Doplňkovými prvky často používanými v matracích jsou pásky a speciální větrací otvory. Podporují průchod vzduchu z/do vnitřku matrace.
Správnou ventilaci matrace podporuje i použití správného roštu doporučené v předchozím bodě.
Jaké jsou další způsoby zvýšení větrání? Dobrým řešením je nechat postel neustlanou asi 20-30 minut po opuštění postele. Vlhkost nahromaděná během noci se tak odpaří a naše matrace zůstane déle čerstvá. Ideální řešení je nechat matraci větrat celý den.

5. PŘEVRÁCENÍ MATRACE
Je to povinná činnost, chceme-li, aby nám matrace sloužila dlouho. Matraci je třeba alespoň 2 krát do roka otočit na opačnou stranu, pokud je druhá strana matrace rovněž přizpůsobena na spaní (tvrdší strana / měkčí strana)
Matraci je vhodné otáčet i podélně – oblast nohou položíme tam, kde jsme měli hlavu. Tento manévr je vhodný pro většinu matrací i těch se 7 zónami tvrdosti.
6. PRANÍ, ČIŠTĚNÍ POTAHU A VYSÁVÁNÍ MATRACE
Pokud je naše matrace vybavena potahem, který umožňuje praní – můžeme, ba dokonce bychom měli, jednou za půl roku využít této možnosti. Důležité je, že informace o podmínkách praní naleznete vždy na štítku našitém na delší straně matrace, hned pod štítkem s názvem modelu nebo výrobce.
V případě žakárových potahů (nesmí se prát) se doporučuje lokální čištění. Tyto potahy se nedají prát, neměli bychom je svlékat, prát a nadměrně namáčet. Také nedoporučujeme používat mycí vysavače a jiné podobné spotřebiče.
Abyste se zbavili roztočů a prachu, doporučujeme matraci vysát. K tomuto účelu lze použít kartáč na čalounění. Po odstranění potahu matraci vysajte.

Showroom:
Bratislava, Tomášikova 5, Ružinov
Prešov, Vranovská 14