PEVNÝ ROŠT – VÝHODY A NEVÝHODY.

POUŽITÍ

Kdysi dávno lidé spávali na slaměných matracích, které měly položeny na prknech. Později, ruku v ruce s pokrokem technologií se začaly vyrábět pružinové matrace (křesla, pohovky – dodnes jako expozice v zámecích, hradech a zámcích), které mistr vázal koňským vlasům, vytvořil tak pružinový základ pro například bavlněnou nebo slaměnou matraci. Opět, tyto matrace se ukládaly na pevný rošt – rošt z desek nebo hranolů.

Hlavně s vývojem syntetických materiálů (polyuretan) se za poslední desetiletí přírodní matrace začaly nahrazovat pěnovými matracemi, jejichž jádro již netvoří jen pružinové – taštičkové jádro. S touto novou generací pěn a jejich vlastnosti přišly i jiné požadavky na jejich funkčnost.

PRUŽINA V MATRACI – AKTIVNÍ PŮSOBENÍ

Základní pochopení je takové: Pevný rošt neměl primárně sloužit jako aktivně působící složka v posteli, protože mnoho matrací bylo vyrobeno s pružinovým jádrem, a proto byly to pružiny, které vytvářely žádaný komfort pružnosti. Úkolem desek – pevného roštu pod takovou pružinovou matrací bylo pasivní podpírání již pružící jádra matrace. A to je vlastně úkolem všech pevných roštů – vytvořit pevný základ pro aktivní matraci

Pěnové matrace, ač mají v jádru pružné pěny (HR pěna, Latex, …) častokrát nedokážou naplno projevit své vlastnosti, proto ruku v ruce s pěnovými matracemi přišly na trh i lamelové rošty. Jejich úkolem je aktivní – protitlakem tzn. protlačovat vlastnosti pěnové matrace do vaší páteře. Jinými slovy, pěnová matrace potřebuje trošku více nakopnout, protože ve svém jádru postrádá pružiny.

KVALITNÍ MATRACE NA NEVHODNÉM ROŠTU = KVALITNÍ AUTO NA BLBÉM PODVOZKU

Koupili jste skvělou matraci a zdá se vám, že doma nepracuje po čase tak skvěle, jak bylo odprezentováno? Nemusíte hned hledat chybu v matraci. Pokud máte taštičkovou matraci, ideální společník je pevný rošt, protože taštičky (taštičkové pružiny) nemají rády, pokud jim někdo „kecá“ do jejich práce. Ony jsou ty, které zajišťují pružení a proto požadují pevný – nehybný základ. Toto je velmi častý jev, který jsem si všiml při toulkách v prodejnách s matracemi, o kombinaci správný rošt pro danou matraci obvykle nikdo nic neví.

 

TYPY PEVNÝCH ROŠTŮ

a) podle složení

– smrkové pevné rošty (nejčastěji)

– bukové pevné rošty

– kovové pevné rošty (již vzácně)

 

b) podle vlastností

– rolovací pevné rošty (obvykle nejlevnější rošt obecně, spratný, s možností přizpůsobení rozestupů lamel

– pevný rošt v rámu

– pevný rošt s polohováním

– pevný rošt s řízeným – motorovým polohováním

 

 

Na roštech bych moc nešetřil, zopakuji, že i skvělá matrace na nevhodném roštu zkrátka nebude optimálně pracovat, její vlastnosti zůstanou projeveny jen částečně, pokud však plánujete koupi pevného roštu, doporučil bych investici do bukových lamel, které vydrží větší váhový nápor, než zmíněné smrkové pevné rošty.

Pokud má vaše postel boční vodící lišty pro uložení roštu, bylo by fajn pouvažovat o pevném roštu v rámu namísto rolovacího roštu.

lamelový rošt úložného prostoru postele Matrachello Quadro Wide

NA CO SE PTÁT

Při koupi roštu/matrace a roštu se ptejte na:

 

a) jaký typ roštu je vhodný pro taštičkovou matraci, nechte si vysvětlit kooperaci těchto nerozlučných přátel

b) informujte se o maximální hmotnosti, kterou rošt unese

c) patříte-li mezi lidi s váhou nad 110 kg, určitě se ptejte na rošty, které vás bez problémů podrží