JAK VYBRAT ROŠT DO POSTELE

Podrobněji o lamelových či pevných roštech jste si už možná přečetli v našem blogu. Řešili jsme v nich podrobně pro jaký typ matrací jsou určeny jednotlivé rošty a na co se zaměřit při jejich koupi. Dnes bychom vám rádi přiblížili, jak pracuje rošt pod matrací po technické stránce.

 

To, na čem je uložená matrace v zásadě dělíme na 2 hlavní kategorie: pasivní podklad a aktivní podklad. Podklad určuje, jak se bude chovat matrace v konečných intencích k vaší páteři. Nedá mi nezopakovat, že podle našich zkušeností a pozorování, jak se věnují jednotliví prodejci dvojici matraci a rošt, že se tato problematika hluboce podceňuje. Za poslední roky jsme řešili s mnoha zákazníky problém, kdy si někde zakoupili drahou matraci a nebyli s ní spokojeni. Hádejte jak jsme to vyřešili. Ne, neprodali jsme jim naši dražší matraci. Nabídli jsme jim řešení za cca 50 € – výměna roštu. A dopadlo to hádejte jak. Spokojenost, matrace byla najednou vyhovující.

 

PASIVNÍ PODKLAD

O pasivním podkladu mluvíme tehdy, když se nijak aktivně nezapojuje při uložení matrace. Tento typ pasivního podkladu (pevné rošty) mají rádi matrace, které jsou ve své skladbě již vybaveny pružením a to buď pružinovým, taštičkovým nebo pěnovým jádrem, které dokáže být u některých typů HR pěn opravdu velmi pružné. Úkolem pasivního roštu je dát matraci nad sebou pevný základ, aby nedocházelo k součtu pružících sil, které by znamenaly odklonění se od zdravého vyvážení polohy spícího člověka. Tento typ podkladu je nejlépe kombinovat s taštičkovými pružinami. Pokud již máte zakoupenu pěnovou matraci, ať je alespoň dostatečně vysoká – nad 22 cm. Příliš nízká pěnová matrace se chová na pevném roštu tvrdě a tak konečný efekt komfortu je redukován na minimum.

AKTIVNÍ PODKLAD – LAMELOVÝ ROŠT

Jedná se o takový typ podkladu, jehož úkolem je proaktivním způsobem působit na matraci nad sebou. Vyžadujeme to tehdy, když aktuální matrace nedisponuje proužícím jádrem, nebo chceme-li pomocí aktivního, lamelového roštu doplnit komfort uložení těla o diverzifikování tuhosti pružení podél těla (tuto funkci má mnoho roštů, hovoříme o zdvojených lamelách s možností nastavení pružení, např.). Tento typ podkladu, tedy lamelové rošty se v zásadě nejlépe doplňují s pěnovými matracemi. Takový rošt tlačí vlastnosti matrace do vašeho těla.

AKTÍVNY PODKLAD – BOXSPRING

Postele typu boxspring sa dostali na náš trhu už v roku 2015, v tých časoch drvivá väčšina Slovákov netušila, o čom hovoríme. Za ten čas sme sa naučili porozumieť boxspringovým systémom do hĺbky. Boxspringová posteľ má vo svojom ráme uložené pružinové jadro. Pokojne môžeme hovoriť o jednoduchom pružinovom matraci. Výhodou tohto aktívneho podkladu je, že od neho môžeme očakávať podporu pruženia a podobretia a tam, kde klasický lamelový rošt „nedočiahne“.

Ďalšou málo preskúmanou výhodou je, že hoci sú pre tento typ podkladu určené primárne taštičkové matrace (hovoríme tu o znásobení pružiaceho efektu), pokojne môžeme na boxpringovú posteľ použiť aj niektoré druhy penových matracov – perfektné výsledky sme zaznamenali pri kombinácii latexový matrac a boxspring.

ROŠT V MINULOSTI

Ak sa pozrieme na zloženie matracov v minulosti v kontexte kultúrno- spoločenských zvyklostí na území Slovenska, matrace boli vyrábané zo slamy, konope alebo ako vrecovina naplnená menšími semenami. Tieto matrace boli uložené na pevné dosky, či lamely. S vývojom chemického priemyslu a vznikom polymérov sa úlohy najmasívnejšieho materiálového zastúpenia v matracoch zhostil tzv. molitán (prípadne latex).

Tento typ umelej peny vo väčšine prípadov potrebuje aktívny podklad, takže v porovnaní s historickými matracmi na báze vlny bavlny, konope a podobne, nebolo potrebné uvažovať týmto smerom a samozrejme, v tých časoch neboli mnohé výdobytky vedecko-technického sveta k dispozícii.

  

ZÁVEROM

Prízvukujeme to často, pri kúpe matraca, venujte prosím pozornosť aj výberu vhodného roštu. Najväčšiu šancu kúpiť správnu kombináciu máte u špecialistov.