JAK PEČOVAT O MATRACI

Jak zabráníme posouvání matrací po posteli?

Doma můžeme matrace spojit pomocí jedné, běžné, prostěradla s gumičkou, nebo vybereme-li si matrace v žakárových potahech (používané v hotelích), můžeme využít možnosti spojovacího zipu – všitého pod lem každé jednotlivé matrace, což umožňuje spojování matrací bez potřeby dalších předmětů. Zazipujeme a je to.

 

4. Větrání matrace

Dnešní modely matrací jsou vyrobeny ze surovin, které umožňují volnou výměnu vzduchu uvnitř vložky. Dodatečnými prvky často používanými v matracích jsou pásky a speciální ventilační otvory. Podporují průchod vzduchu z/do nitra matrace.

Správné odvětrání matrace podporuje i použití roštu nebo jiného podkladu doporučené v předchozím bodě.

Jaké jsou další způsoby, jak zvýšit ventilaci uvnitř matrace? Dobrým řešením je nechat postel neupravenou asi 20 – 30 minut po opuštění postele. Takto se odpaří vlhkost nahromaděná během noci a naše matrace zůstane déle čerstvá.

5. Otáčení matrace

To je nezbytnost, chceme-li, aby nám naše matrace sloužila dlouho. Matraci obracíme nejen dvakrát ročně, přičemž využíváme hodnot umístěných v jejích jednotlivých vrstvách. Matraci se doporučuje otočit nahoru a dolů nejméně dvakrát ročně a nejlépe je tuto operaci opakovat jednou za čtvrtletí.

Také je třeba jednou za měsíc (během prvních šesti měsíců používání matrace) otočit hlavu – nohy matrace. Tento postup můžeme opakovat při výměně ložního prádla. Tato činnost umožňuje prodloužit životnost matrace a rovnoměrně deformovat jádro, což je v průběhu času normální jev, který je výsledkem spotřeby surovin.

 

6. Čištění, praní potahu a vysávání matrace

Pokud je naše matrace vybavena potahem, který umožňuje praní – můžeme nebo dokonce bychom měli, jednou za šest měsíců, využít této možnosti. Důležité je, že informace o podmínkách praní naleznete vždy na štítku našitém na dlouhé straně matrace, těsně pod štítkem se jménem modelu nebo výrobce.

V případě žakárových potahů (neomyvatelných) se doporučuje lokální čištění. Tyto potahy nejsou omyvatelné, neměli bychom je svlékat, mýt a nadměrně namáčet. Také nedoporučujeme používat mycí vysavače a jiné podobné spotřebiče.

Abyste se zbavili roztočů a prachu, doporučujeme matraci vysát. K tomuto účelu lze použít kartáč na čalounění. Po odstranění potahu matraci vysajte.

 

7. Ďalšie prvky zabezpečujúce ochranu matraca

Náš matrac je možné dodatočne zaistiť pomocou špeciálnych poťahov a chráničov. Vrchné matrace, alebo toppery, ktoré sa často používajú v hoteloch a apartmánoch, vám umožňujú predĺžiť životnosť matraca a zvýšiť komfort spánku. V závislosti na výplni môže vrchný matrac upraviť aj pevnosť základného matraca. Výberom matraca s penovou výplňou môžete zvýšiť tvrdosť matraca, zatiaľ čo výberom latexovej výplne získate mäkšiu oporu. Vrchné matrace sa dajú úspešne použiť aj v súkromných spálňach. Nie je to produkt výhradne pre hotely.

Okrem vrchných matracov – topperov si zaslúžia pozornosť aj hygienické krycie vrstvy – chrániče matraca. Ich špeciálny povrch chráni matrac pred znečistením a zvlhnutím. Trvanlivosť a možnosť prania pri vysokých teplotách vám zase umožňuje udržiavať vysokú hygienu spánku.

Odporúčame ich predovšetkým hotelom a apartmánom. Ich použitie umožňuje hygienické podmienky spánku pre každého hosťa. Stačí ich vyprať na 60 alebo 90 stupňov (v závislosti od prekrytia). Jedná sa o veľmi univerzálne výrobky, preto sa okrem hotelov používajú aj v zdravotníckych zariadeniach a v našich domovoch. Ak máte malé deti, ktoré sa s radosťou ubytujú vo vašich posteliach, alebo domáce zvieratá, hygienický poťah by pre vás mal byť nevyhnutnosťou. Pokiaľ nie, tiež ich odporúčame. Uľahčujú udržiavanie matraca v čistote.

A tak sme sa dostali na koniec pravidiel starostlivosti o matrac podľa našej firmy. Pre väčšinu z vás to boli zjavné problémy, ale predpokladáme, že nezaškodí nikomu pripomínať, že sa o matrac oplatí starať. Dodržiavanie týchto 7 pravidiel povedie k pohodlnému spánku po mnoho rokov.